fROOTS home
 
This month’s issue
  Charts & Lists
  Ed’s Box
  Ranting & Reeling
  The Elusive
   Ethnomusicologist

  Reviews
  CDs received

Subscribe!

fRoots Shop

Features & Indexes

fRoots Information

Festivals list

fRoots home

fRoots on Facebook

Come Write Me Down

 

 
This month’s issue  Subscribe!  Shop  Home  Come Write Me Down Basket/Checkout

Latest CDs and DVDs
April 2016

Finished copies of the following CDs were received in the fRoots office during April 2016. Please note that we do not list or review from advance CDRs or music outside fRoots' remit (see FAQ pages). Inclusion in these listings does not automatically mean that a printed review will follow, though it is more likely.


Herczku Agi & Band Live At WOMEX Budapest (Fono)
Alma Afrobeat Ensemble It’s Time (Slow Walk Music)
A Presenca Das Formicas Pé De Vento (CPL Music)
Arohi Ensemble Ahimsa (Innova)
Arvvas Remembrance (Nordic Notes)
Thimios Atzakas Udopia (Carpe Diem Records)
Claudia Aurora Mulher Do Norte (Red Orange Recordings)
Tuulikki Bartosik Storied Sounds (RootBeat)
Basco The Remarkable Return Of Old Man Basco (Go’ Danish Folk Music)
Bellowhead Live: The Farewell Tour (Navigator Records)
Billy Bennington I Thought I Was The Only One: Dulcimer Playing In East Anglia (Veteran)
Eric Bibb & North Country Far with Danny Thompson The Happiest Man In The World (DixieFrog)
Bones & The Aft The Rafter Habit (own label)
Chamberlain & Haywood First Impression (Pentland Music)
Chris Coole The Tumbling River (Northern)
Moira Craig & Carolyn Robson Both Sides the Tweed (Reiver Records)
Cúig New Landscapes (own label)
Corey Dennison Band Corey Dennison Band (Delmark)
Sandy Denny I’ve Always Kept A Unicorn (Island Records)
Kimi Djabaté Kanamalu (Red Orange Records)
Elage Diouf Melokáane (Pump Up The World)
Robert Doyle Lig Amach (own label)
The Dwarfs Of East Agouza Bes (Nawa Recordings)
E-Do Yeominrok (Pony Canyon Korea)
Eleanor A Clear Look (Appel Rekords)
Enrique El Extremeno Chorrito Bajo (La Voz Del Flamenco)
Tobias Enevoldsen Foreign Soil (own label)
Erika & Cecilia Polska Till Vendelsjön (DO Music Records)
Fantastic Negrito The Last Days Of Oakland (own label)
Lajkó Félix Most Jöttem... (Fono)
Flocken Altona (Kakafon Records)
Folque Folque LP (Round2)
Gillian Frame Pendulum (Cheery Groove)
Beth Gadhaw The Green Fields & The Mountains High (own label)
Ali George Fallen Jewel (own label)
Goodbye Blue Worth The Wait (Wondermore Records)
Derek Gripper Libraries On Fire (own label)
Hackensaw Boys Charismo (Free Dirt)
Harp & A Monkey War Stories (Harp & A Monkey/Moonraker)
Ray Hearne Umpteen (No Masters)
Rob Heron & The Tea Pad Orchestra Something Blue (Tea Pad Recordings)
Brian Houston Songs From My Father (Brian Houston Songs)
Bert Jansch From The Outside (Earth Records)
Bert Jansch Nicola (Sanctuary Records)
Bert Jansch Birthday Blues (Sanctuary Records)
Bert Jansch Rosemary Lane (Sanctuary Records)
Sarah Jarosz Undercurrent (Sugar Hill)
Alice Jones Poor Strange Girl (Splid Records)
Tim Jones & The Dark Lanterns Oyster Girl EP (Cotton Mill)
Mor Karbasi Ojos De Novia (Alama)
Mikey Kenney The Counsel Of Owls (Smugglers)
Bocephus King & Orchestra Familie The Illusion Of Permanence (Appaloosa/IRD)
Pete Kosanovitch Pete Kosanovitch LP (Crytmo)
Long Lankin All Seven Stars (Tarnished Folk)
Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble Sing Me Home (Sony Masterworks)
Maku Soundsystem Mezcla (Glitterbeat)
Ensemble Marani Polyphonie De Géorgie (Buda Musique/Music Du Monde)
Matuki Injo (own label)
Rory McLeod & The Familiar Strangers The Glee & The Spark (Talkative Music)
Mary McPartlan From Mountain To Mountain (own label)
Megson Good Times Will Come Again (EDJ Records)
Borbély Mihály Polygon (Fono)
Patrick Molard Ceol Mor / Light & Shade (Innacor)
Mop Mop Lunar Love (Agogo Records)
Julie Murphy Every Bird That Flies (Shell In The Ocean)
Sampo Lassila Narinka In Strange Lands (Narinkaattori Records)
Nomade Orquestra Nomade Orquestra (Faro)
Josie Nugent Modal Citizen (own label)
Maarja Nuut Une Meeles (Maarja Nuut)
Old Salt Up River Overseas (Appel Rekords)
Ontrei Ontrei (Nordic Notes)
Orchestra Bailam Taverne, Café Amán e Tekés (Felmay)
Oysterband This House Will Stand: The Best Of The Oysterband 1998-2015 (Navigator)
Perhaps Contraption Mud Belief (own label)
Telmo Pires Ser Fado (Transition Records)
Puhti Komia (Nordic Notes)
Deborah Robins Lone Journey (own label)
Stefano Saletti & Banda Ikona Soundcity (Finisterre)
Anoushka Shankar Land Of Gold (Deutsche Grammophon)
Solarference Locks & Bolts (own label)
Tarabband Ashofak Baden (KapSyd)
Various Auf's Maul Geschaut: Regionalsprachen Und Dialekte Im Deutschen Folk (Bluebird Cafe Berlin/Profolk)
Various Future Sound Of Ukraine Borsh Division (Trikont)
Various Starless (Marina Records)
Yom Songs For The Old Man (Buda Musique)
Yurodny Haivka (Diatribe)


 

This month’s issue  Subscribe!  Shop  Home  Come Write Me Down Basket/Checkout