fROOTS home
 
This month’s issue
  Charts & Lists
  Ed’s Box
  Ranting & Reeling
  The Elusive
   Ethnomusicologist

  Reviews
  CDs received

Subscribe!

fRoots Shop

Features & Indexes

fRoots Information

Festivals list

fRoots home

fRoots on Facebook

Come Write Me Down

 

 
This month’s issue  Subscribe!  Shop  Home  Come Write Me Down Basket/Checkout

Earlier fRoots Playlists

OCTOBER 2017
VARIOUS ARTISTS Sweet As Broken Dates (Ostinato)
MEÏKHÂNEH La Silencieuse (Buda)
GWYNETH GLYN Tro (Bendigedig)
TIM JONES & THE DARK LANTERNS Blossom & Fruit (Tim Jones Music)
COHEN BRAITHWAITE-KILCOYNE Outway Songster (WildGoose)
SAZ’ISO At Least Wave Your Handkerchief At Me (Glitterbeat)
JACK RUTTER Hills (Jack Rutter)
PAOLO ANGELI Talea (ReR Megacorp)
MSAFIRI ZAWOSE Uhamiaji (Soundway)
MASSA DEMBELE Mezana Dounia (Izniz)

AUGUST/SEPTEMBER 2017
MARTIN SIMPSON Trails & Tribulations (Topic)
LEVERET Inventions (RootBeat)
TRIO DA KALI & KRONOS QUARTET Ladilikan (World Circuit)
TOPETTE!! C’Est Le Pompon (Topette)
ANAVANTOU! Brincantes (Cypres)
BERTOLINO/LE GAC Lumes (Sarband)
HOUSE AND LAND House And Land (Thrill Jockey)
ENSEMBLE ERIU Stargazer (Diatribe)
FOLK’AVANT Gryningsland (Nordic Notes)
TOKO TELO Toy Raha Toy (Anio Records)

JULY 2017
DIMITRIS MYSTAKIDIS Amerika (Fishbowl)
SAM AMIDON The Following Mountain (Nonesuch)
KRONOS QUARTET & V.A. Folk Songs (Nonesuch)
JUSTIN ADAMS Ribbons (Wayward)
VARIOUS ARTISTS Oté Maloya (Strut)
SNUFFBOX Playing For Free (Skye)
DAMIEN McGEEHAN The Tin Fiddle (Damien McGeehan)
MARINAH Afrolailo (Kasba)
TIMBILA & CHARTWELL DUTIRO Sadza With The Head Of A Mouse (Lion Songs)
KATE & RAPHAËL Les Objets Trouvés (Birnam CD)

JUNE 2017
JOAN SHELLEY Joan Shelley (No Quarter)
DÁLAVA The Book Of Transfigurations (Songlines Recordings)
VARIOUS ARTISTS Zaire 74: The African Artists (Wrasse)
TRAD.ATTACK! Kullakarva · Shimmer Gold (Trad.Attack! Music)
USHERS ISLAND Ushers Island (Vertical)
SABÎL Zabad, Twilight Tide (Harmonia Mundi)
DONA ONETE Banzeiro (Mais Um Discos)
JONES, BERRYMAN & JONES Come What May (Riverboat)
PETE COE The Man In The Red Van (Backshift Music)
VARIOUS ARTISTS The Rough Guide To Jug Band Blues (World Music Network)

MAY 2017
OUMOU SANGARÉ Mogoya (No Format!)
ULAS ÖZDEMIR Traces Of Âsik (Buda)
SHARON SHANNON Sacred Earth (Celtic Collections)
L’ORCHESTRE AFRISA INTERNATIONAL Melanie (Colomotion)
ROSIE HOOD The Beautiful & The Actual (RootBeat)
SHE’KOYOKH First Dance On Second Avenue (Riverboat)
LUKE DANIELS Making Waves (Wren)
TOBY HAY The Gathering (Cambrian)
MARTHA TILSTON Nomad (Squiggly)
MAMADOU KELLY Politiki (Clermont Music)

APRIL 2017
ORCHESTRA BAOBAB Tribute To Ndiouga Dieng (World Circuit)
LISA KNAPP ‘Till April Is Dead (Ear To The Ground)
CHRIS FOSTER Hadelin (Green Man)
VARIOUS ARTISTS The Hired Hands: A Tribute To Bruce Langhorn (Scissor Tail)
LONE PIÑON Dias Felices (LM Duplication)
DEVON SPROULE The Gold String (Tin Angel)
LES AMAZONES D’AFRIQUE République Amazone (Real World)
SALTLAND A Common Truth (Constellation)
YORKSTON THORNE KHAN Neuk Wight Delhi All-Stars (Domino)
YASMINE HAMDAN Al Jamílat (Crammed Discs)

MARCH 2017
LULA PENA Archivo Pittoresco (Crammed)
TWELFTH DAY Cracks In The Room (Orange Feather)
RHIANNON GIDDENS Freedom Highway (Nonesuch)
MICHAEL CHAPMAN 50 (Paradise Of Bachelors)
PAULINA SYRJÄLÄ Lunkula (Kansanmusiikki Instituutti)
KEITH CHRISTMAS Crazy Dancing Days (Keith Christmas)
YISHAK BANJAW Love Songs Vol 2 (Teranga Beat)
KATE FLETCHER & CORWEN BROCH Fishe Or Fowle (Ancient Music)
VARIOUS ARTISTS From Here (From Here)
VARIOUS ARTISTS Terraforming In Analogue Space

JANUARY/FEBRUARY 2017
ELIZA CARTHY & THE WAYWARD BAND Big Machine (Topic)
AURELIO Darandi (Real World/Stonetree)
ENSEMBLE ÉRIU Imbas (Ensemble)
VOXTRA The Encounter Of Vocal Heritage (Muziekpublique)
OWEN WOODS In Any Weather (Talking Cat)
JIMMY ALDRIDGE & SID GOLDSMITH Night Hours (Fellside)
PIXVAE Pixvae (Grolektif/Buda)
BABA ZULA XX (Glitterbeat)
DIPPER MALKIN Tricks Of The Trade (Dipper Malkin)
EMILIA AMPER Lux (BIS)

DECEMBER 2016
CHRIS WOOD So Much To Defend (RUF)
JACK HARRIS The Wide Afternoon (RootBeat)
THREE CANE WHALE Live At The Old Barn, Kelston (Kelston)
DAWDA JOBARTEH Transitional Times (Stern’s)
MOUSSU T. E LEI JOVENTS Navega! (Manivette)
AMIRA MEDUNJANIN Damar (World Village)
TRIO DHOORE Momentum (Studio Trad)
BLACK STRING Mask Dance (ACT)
HANK BRADLEY The Pescadero Blues (Sage Arts)
JENNY WHITELEY The Original Jenny Whiteley (Black Hen Music)

NOVEMBER 2016
SHIRLEY COLLINS Lodestar (Domino)
ALDEN, PATTERSON & DASHWOOD Call Me Home (AD&P)
MEKONS Existentialism (SIN/Bloodshot)
ABOU DIARRA Koya (Mix Et Métisse)
ÇIGDEM ASLAN A Thousand Cranes (Asphalt Tango)
THE FURROW COLLECTIVE Wild Hog (Hudson)
METHERA Vortex (Methera)
VARIOUS ARTISTS Soul Sega Sa! (Bongo Joe/FolkWelt)
ROSS DALY & EVGENIA DAMAVOLITI-TOLI Osi Hara ’Houn Ta Poilia (Ross Daly)
SARAH-JANE SUMMERS & JUHANI SILVOLA Widdershins (Dell Daisy)

OCTOBER 2016
KRISTI STASSINOPOULOU & STATHIS KALYVIOTIS Nyn (Riverboat)
JIM MORAY Upcetera (NIAG)
PICCOLA ORCHESTRA GAGARIN Vostok (Whatabout Music)
VARIOUS ARTISTS Urgent Jumping! (Stern’s)
PARIDE PEDDIO & JONATHAN DELLA MARIANNA Brinca (Brincamus/Felmay)
ALSARAH & THE NUBATONES Manara (Wonderwheel)
VIEUX KANTÉ The Young Man’s Harp (Stern’s)
PAT THOMAS Coming Home (Strut)
THE SHEE Continuum (Shee)
EWAN MCLENNAN & GEORGE MONBIOT Breaking The Spell Of Loneliness (Fellside)

AUGUST/SEPTEMBER 2016
RUTH THEODORE Cactacus (Aveline)
MARTIN GREEN Flit (Reveal)
RALPH McTELL & WIZZ JONES About Time (Leola Music)
BABA ZULA Do Not Obey (Milan)
KAELA ROWAN The Fruited Thorn (Shoogle)
CONSTANTINOPLE & ABLAYE CISSOKO Jardins Migrateurs (Ma Case)
KHMER ROUGE SURVIVORS They Will Kill You If You Cry (Glitterbeat)
KEPA JUNKERA & SORGINAK Maletak (Fol Musica)
STEIN URHEIM Strandebarm (Hubro)
C.W. STONEKING Gon’ Boogaloo (King Hokum)

JULY 2016
GADARENE Volume Two: Live In 2016 (Gadarene)
BITORI Legend Of Funana (Analog Africa)
JULIAN GASKELL & HIS RAGGED TROUSERED PHILANTHROPISTS Carvery Of Blight (Carvery Of Sound)
JALI FILY CISSOKHO Diatakendiya (Kaira Arts)
RUSALNAIA Time Takes Away (Cambrian)
RORY McLEOD & THE FAMILIAR STRANGERS The Glee And The Spark (Talkative)
GOLFAM KHAYAM & MONAMATBOU RIAHI Narrante (ECM)
IYATRA QUARTET This World Alone (Iyatra Quartet)
GOITSE Inspired By Chance (Goitse)
ROBERTO TOMBESI In ’Sta Via (Calicanto/Felmay)

JUNE 2016
MAARJA NUUT Une Meeles (Maarja Nuut)
HARP AND A MONKEY War Stories (Harp And A Monkey)
MIKEY KENNEY The Counsel Of Owls (Smugglers)
YO-YO MA SILK ROAD ENSEMBLE Sing Me Home (Sony Masterworks)
MOR KARBASI Ojos De Novia (Alama)
STEFANO SALETTI & BANDA IKONA Sound City (Finisterre)
TUULIKKI BARTOSIK Storied Sounds (RootBeat)
JULIE MURPHY Every Bird That Flies (Shells In The Ocean)
RYDVALL/MJELVA Vårdroppar (Grappa/Heilo)
OUMAR KONATÉ Maya Maya (Clermont Music)

MAY 2016
KATERINA TSIRIDOU Aman Katerina: A Tribute To Panayiotis Toundas (Protasis)
LONE PIÑON Trio Nuevomexicano (Lone Pinon)
LA BANDA MORISCA Algarabya (Fol Musica)
M’TORO CHAMOU Punk Islands (Le Crie De L’Océan Indien)
VOLOSI Nomadism (Unzip Fly)
RANT Reverie (Make Believe)
ROBBIE FULKS Upland Stories (Bloodshot)
VARIOUS ARTISTS I Thought I Was The Only One! (Veteran)
DAMIR IMAMOVIC’S SEVDAH TAKHT Dvojka (Glitterbeat)
FANFARE CIOCARLIA Onwards To Mars! (Asphalt Tango)

APRIL 2016
LEYLA McCALLA A Day For The Hunter, A Day For The Prey (Jazz Village)
PÄRE Hausjärvi Beat (Sibelius Academy)
VARIOUS ARTISTS Why The Mountains Are Black (Third Man)
RACHEL NEWTON Here’s My Heart Come Take It (Shadowside)
DJELIMADY TOUNKARA Djely Blues (Label Bleu)
EVA SALINA Lema Lema (Vogiton)
LAKOU MIZIK Wa Di Yo (Cumbancha)
DELTAS Ligerian Blues (Buda)
AFRO CELT SOUND SYSTEM The Source (ECC)
KEÏTA, BRÖNNIMANN, NIGGLI Kalo-Yele (Intakt)

MARCH 2016
LAS HERMANAS CARONNI Navega Mundos (Les Grands Fleuves)
LEVERET In The Round (RootBeat)
JIM CAUSLEY Forgotten Kingdom (Hands On Music)
THREE CANE WHALE Palimpsest (Field Notes)
YORKSTON·THORNE·KHAN Everything Sacred (Domino)
BOREAS Ahoy Hoy (Isle Music Scotland)
TĘGIE CHŁOPY Dansing (Muzyka Odnaleziona)
FILIPPO GAMBETTA Otto Baffi (Filippo Gambetta)
CARRIE RODRIGUEZ {Lola} (Luz/Thirty Tigers)
AZIZA BRAHIM Abbar El Hamada (Glitterbeat)

JANUARY/FEBRUARY 2016
DIMITRIS MYSTAKIDIS Esperanto (Fishbowl)
SONGS OF SEPARATION Songs Of Separation (Navigator)
BARETO Impredecible (World Village)
BAABA MAAL The Traveller (Palm/Marathon Artists)
SHOW OF HANDS The Long Way Home (Hands On Music)
SHYE BEN TZUR, JONNY GREENWOOD & THE RAJASTHAN EXPRESS Junun (Nonesuch)
TYMON DOGG Made Of Light (Thin Man Music)
ČAČI VORBA Šatrika (Oriente)
MICHAEL MESSER’S MITRA The Call Of The Blues (Knife Edge)
VÄRTTINÄ Viena (Westpark)

DECEMBER 2015
THE RHEINGANS SISTERS Already Home (RootBeat)
KACY & CLAYTON Strange Country (Big White Cloud)
SAHRA HALGAN TRIO Faransiskiyo Somaliland (Buda)
VESEVO Vesevo (Agualoca)
VARIOUS ARTISTS Senegal 70 (Analog Africa)
THE GURDJIEFF ENSEMBLE Komitas (ECM)
TINARIWEN Live In Paris (Wedge)
MAIREARAD & ANNA Best Day (Shouty)
VARIOUS ARTISTS Chekhov’s Band (Renair)
ARCHIE FISHER A Silent Song (Greentrax)

NOVEMBER 2015
VIEUX FARKA TOURÉ & JULIA EASTERLIN Touristes (Six Degrees)
VARIOUS ARTISTS The Rough Guide To The Blues Songsters (World Music Network)
KANDIA KOUYATÉ Renascence (Stern’s)
RHONA DALLING Walk Me Round (Self release - download only)
THE FURROW COLLECTIVE Blow Out The Moon (Furrow)
GHAZALAW Ghazalaw (Mwldan/Marvels Of The Universe)
RIM RIM (Sibelius Academy)
MARRY WATERSON & DAVID A JAYCOCK Two Wolves (One Little Indian)
ALIF Aynama-Rtama (Nawa)
SARAH HAYES Woven (Sarah Hayes)

OCTOBER 2015
STICK IN THE WHEEL From Here (From Here)
YOUSSOU N’DOUR & LE SUPER ETOILE DE DAKAR Fatteliku – Live In Athens 1987 (Real World)
TOPETTE!! Chez Michel EP (Topette)
KAIA KATER Sorrow Bound (Kaia Kater)
PLAINSONG Reinventing Richard (Fledg’ling)
JOHN RENBOURN The Attic Tapes (Riverboat)
MARIA SIMOGLOU ENSEMBLE Minóre Manés (Buda)
STEVE TILSTON Truth To Tell (Hubris)
VARIOUS ARTISTS My Bonnie Lies Over The Ocean (Nehi 3 CD Box)
KARDES TÜRKÜLER Best Of… (Network)

AUGUST/SEPTEMBER 2015
HILLFOLK NOIR Pop Songs For Elk (Hillfolk Noir)
CUNCORDU E TENORE DE OROSEI Navaera (Buda)
LES AMBASSADEURS Rebirth (World Village/3D Family)
JERRON ‘BLIND BOY’ PAXTON Recorded Music For Your Entertainment (Blind Boy/JP)
RICHARD THOMPSON Still (Proper/Beeswing)
MUZICKA Destilát (Pavian)
MOORE MOSS RUTTER Moore Moss Rutter II (RootBeat)
THE HENRYS Quiet Industry (The Henrys)
KATE BURKE & RUTH HAZLETON Declaration (KR)
AMADOU BALAKÉ In Conclusion (Sterns Africa)

JULY 2015
KHAIRA ARBY Gossip (Clermont)
STATHIS KOUKOULARIS & MARTHA MAVROIDI Agiorgitiko (Violins)
SIMPSON CUTTING KERR Murmurs (Topic)
FARIS Mississippi To Sahara (Wrasse)
XÁOS Chaos (Pomegranate/IRL)
TOM & BEN PALEY Paley & Son (Hornbeam)
SOLO & INDRÉ Solo & Indré (One Root Music)
AMARA TOURÉ 1973-1980 (Analog Africa)
PEATBOG FAERIES Blackhouse (Peatbog Records)
LINDSAY STRAW My Mind From Love Being Free (Lindsay Straw)

JUNE 2015
EMILY PORTMAN Coracle (Furrow)
LUDOVICO EINAUDI & VARIOUS Taranta Project (Ponderosa)
MBONGWANA STAR From Kinshasa (World Circuit)
THIS IS THE KIT Bashed Out (Brassland)
BAMBA WASSOULOU GROOVE Farima (Label Bleu)
CHEIKH LÔ Balbalou (Chapter Two)
LE VENT DU NORD Têtu (Borealis)
EFRÉN LÓPEZ El Fill De Llop (Buda)
L’ATTIRAIL La Route IntérieureLes Chantiers Sonores (Les Chantiers Sonores)
PEKKO KÄPPI & K:H:H:L Sanguis Meus, Mama! (Gaea)

MAY 2015
TELLING THE BEES Steer By The Stars (Black Thrustle)
CANZONIERE GRECANICO SALENTINO Quaranta (Ponderosa)
ANNA & ELIZABETH Anna & Elizabeth (Free Dirt)
NIYAZ Fourth Light (Six Degrees)
SECKOU KEITA 22 Strings (ARC/Mwldan)
JACKIE OATES The Spyglass & The Herringbone (ECC)
ELIZA CARTHY & TIM ERIKSEN Bottle (Hem Hem/Navigator)
AYUB OGADA Kodhi (Long Tale)
TRIO DHOORE Parachute (Appel Rekords)
KELLY THOMA 7 Fish (Kelly Thoma)

APRIL 2015
SPIRO Welcome Joy And Welcome Sorrow (Real World)
MONSIEUR DOUMANI Sikoses (Monsieur Doumani)
OLIVIA CHANEY The Longest River (Nonesuch)
RE NILIU In A Cosmic Ear (Alfa Music)
SAM LEE & FRIENDS The Fade In Time (Nest Collective)
E.T. MENSAH King Of Highlife Anthology (RetroAfric)
VARIOUS ARTISTS Hanoi Masters (Glitterbeat)
LEAD BELLY The Smithsonian Folkways Collection (Smithsonian Folkways)
DERROLL ADAMS Banjo Troubadour (Starman)
BASSEKOU KOUYATE & NGONI BA Ba Power (Glitterbeat)

MARCH 2015
KEPA JUNKERA & SORGINAK Trikitixaren Historia Triki Bat (Folmusica)
FALSE LIGHTS Salvor (Wreckord Label)
WIZZ JONES A Life On The Road 1964-2014 (Sunbeam)
BOB & RON COPPER Traditional Songs From Rottingdean (Fledg’ling)
BELLA HARDY With The Dawn (Noe)
TORUPILLI JUSSI TRIO Mengin Nagu Taevatitt (Own label)
THE UNTHANKS Mount The Air (Rabble Rouser)
DENGUE FEVER The Deepest Lake (Tuk Tuk)
RYAN BOLDT Broadside Ballads (Dahl Street)
SAMBA TOURÉ Gandadiko (Glitterbeat)

JANUARY/FEBRUARY 2015
THE SWEET LOWDOWN Chasing The Sun (The Sweet Lowdown)
LEVERET New Anything (RootBeat)
ROBIN WILLIAMSON Trusting In The Rising Light (ECM)
AMPARO SÁNCHEZ Espíritu Del Sol (World Village)
SO III Muuttonaurujen Parvia (Suvi Sounds)
JEZ LOWE The Ballad Beyond (Tantobie)
VARIOUS ARTISTS Corn Dodgers & Hoss Hair Pullers (Dust To Digital)
YIDDISH TWIST ORCHESTRA Let’s (Bergmanton Twist Series)
PARADISE BANGKOK MOLAM INTERNATIONAL BAND 21st Century Molam (Paradise Bangkok)
VERCKYS ET L’ORCHESTRE VÉVÉ Verckys Et L’Orchestre Vévé (Analog Africa)

DECEMBER 2014
AMIRA MEDUNJANIN Silk & Stone (World Village)
SIMONE ALVES & YANN GOURVIL Astrakan Project B (Carga)
LENA ULLMAN & IVOR OTTLEY Skating Across The Baltic (Ivor Ottley Music)
OLCAY BAYIR Neva/Harmony (Riverboat)
CHRIS SMITHER Still On The Levee (Signature Sounds)
BEGUILDY The Mary Webb Songs (Beguildy)
LUKE WINSLOW-KING Everlasting Arms (Bloodshot)
KING AYISOBA Wicked Leaders (Makkum)
NEGRO AQUILINO El Saxofón Humano (Fresh Sound)
KATE IN THE KETTLE Swimmings Of The Head (Kate In The Kettle)

NOVEMBER 2014
THE OLD SWAN BAND Fortyssimo (Wild Goose)
MASSILIA SOUND SYSTEM Massilia (Le Chant Du Monde)
ROSS DALY The Other Side (Own Label)
LUTINE White Flowers (Front & Follow)
BÉLA FLECK & ABIGAIL WASHBURN Béla Fleck & Abigail Washburn (Rounder)
KASSÉ MADY DIABATÉ Kiriké (No Format)
MARA ARANDA & SOLATGE Lo Testament (Bureo Musiques)
ABELARDO BARROSSO Cha Cha Cha (World Circuit)
MARTHA TILSTON The Sea (Squiggly)
XYLOURIS WHITE Goats (Other Music)

OCTOBER 2014
KATHRYN TICKELL & THE SIDE Kathryn Tickell & The Side (Resilient)
LES AMBASSADEURS Les Ambassadeurs Du Motel De Bamako (Stern’s)
SAM AMIDON Lily-o (Nonesuch)
JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Nothing Can Bring Back The Hour (Folk Room)
CAROLE PEGG & RADIK TÜLÜSH Goshawk (7-Star)
NISHTIMAN Kurdistan (Accords Croisés)
ANAÏS MITCHELL Xoa (Wilderland)
SHEESHAM LOTUS & SON The High Stepping Music Of… (Sepiaphone)
ORLANDO JULIUS & THE HELIOCENTRICS Jaiyede Afro (Strut)
ALEXIS ZOUMBAS A Lament For Epirus 1926-1928 (Angry Mom)

AUGUST/SEPTEMBER 2014
RACHEL NEWTON Changeling (Shadow)
SMOKY BABE Way Back In The Country Blues (Arhoolie)
CUMBIA ALL STARS Tigres En Fuga (World Village)
BENYORO Benyoro (Benyoro)
CHLOPCY KONTRA BASIA Oj Tak! (Riverboat)
LYNCHED Cold Old Fire (Lynched)
CHARTWELL DUTIRO & MIKE PARNELL Mbira Korositina (Ingoma)
VARIOUS ARTISTS Mali All-Stars: Bogolan Music (Wrasse)
NAOMI BEDFORD A History Of Insolence (Dusty Willow)
MICHAEL CHAPMAN Live At The Folk Cottage 1967 (Treehouse 44)

JULY 2014
STICK IN THE WHEEL Bones (Own label)
YOU ARE WOLF Hawk To The Hunting Gone (Stone Tape Recordings)
ORCHESTRE TOUT PUISSANT MARCEL DUCHAMP Rotorotor (Moi J’Connais)
FERNHILL Amser (Disgyfrith)
GREG RUSSELL & CIARAN ALGAR The Call (Fellside)
WILLIE WATSON Folk Singer Vol.1 (Acony)
VARIOUS ARTISTS The Barley Mow (Topic)
VARIOUS ARTISTS Vintage Balkan Beats (JSP)
MÓRGA For The Sake Of Auld Decency (Mórga)
MORIARTY Fugitives (Air Rytmo)

JUNE 2014
HURRAY FOR THE RIFF RAFF Small Town Heroes (ATO)
THE RAILS Fair Warning (Island)
FORABANDIT Port (Buda)
POLKAWORKS Borrowed Shoes (G&T)
NAOMI RANDALL with TOM GASKELL Naomi Randall with Tom Gaskell (Aaahh!!! Real Records)
TWELFTH DAY The Devil Makes Three (Orange Feather)
PHØNIX Nu (GO’ Danish Folk Music)
SANS Sans Live (Cloud Valley)
CORY SEZNEC Beauty In The Dirt (Captain Pouch Records)
ANANSY CISSÉ Mali Overdrive (Riverboat)

MAY 2014
9BACH Tincian (Real World)
TOUMANI DIABATÉ & SIDIKI DIABATÉ Toumani & Sidiki (World Circuit)
CAHALEN MORRISON & ELI WEST I’ll Swing My Hammer With Both Hands (Own Label)
BOULPIK Konpa Lakay (Lusafrica)
ANTONIO CASTRIGNANO Fomenta (Ponderosa)
VARIOUS ARTISTS Beyond Addis (Trikont)
FLACO JIMÉNEZ & MAX BACA Flaco & Max (Smithsonian Folkways)
NATALIE MERCHANT Natalie Merchant (Nonesuch)
YAABA FUNK My Vote Dey Count (Stern’s)
BEVERLEY MARTYN The Phoenix And The Turtle (Les Cousins)

APRIL 2014
MARTIN GREEN Crows’ Bones (Reveal)
ARTÚS Artús (Pagans)
HARP AND A MONKEY All Life Is Here (MoonrakerUK)
KACY & CLAYTON The Day Is Past & Gone (Saskomusic)
CHIPINDURA MBIRA TRIO Pasichigare (Chartwell Dutiro)
EMILY SMITH Echoes (White Fall)
JAMISA JALIS Dali Kula (Compound Sounds)
FIONA RUTHERFORD Sleep Sound (Sleep Sound)
KYRIAKOS KALAITZIDIS Marco Polo (En Chordais/World Village)
JARO MILKO & THE CUBALKANICS Cigarros Explosivos! (Asphalt Tango)

MARCH 2014
KEPA JUNKERA/VARIOUS Galiza (Fol Musica)
ADRIAN RASO & FANFARE CIOCARLIA Devil’s Tale (Asphalt Tango)
MARIT & RONA Turas (Watercolour Music)
ANDY IRVINE with RENS VAN DER ZALM Parachilna (Andy Irvine)
SHEELA BRINGI Incantations (White Swan)
PATSY REID The Brightest Path (Classy Trad)
RAJAB SULEIMAN & KITHARA Zanzibara 8: Chungu (Buda)
AZIZA BRAHIM Soutak (Glitter Beat)
SHANREN Left Foot Dance Of The Yi (Riverboat)
VARIOUS ARTISTS Haiti Direct (Strut)

JANUARY/FEBRUARY 2014
THE FURROW COLLECTIVE At Our Next Meeting (Furrow)
MOR KARBASI La Tsadika (Gibraltar Productions)
BAHRU KEGNE In Memory Of Ethiopia’s Greatest Azmari (Terp)
THE LONG HILL RAMBLERS Beauty And Butchery (Long Hill Ramblers)
OYSTERBAND Diamonds On The Water (Navigator)
JUANECO Y SU COMBO The Birth Of Jungle Cumbia (The Vital Record)
BILLIE JOE & NORAH Foreverly (Reprise)
THE GLOAMING The Gloaming (Real World)
HELEN DOROTHY Watching Ghosts… And Other Songs (Helen Dorothy)
CHRIS MORPHITIS Where To Go (Village Green)

DECEMBER 2013
LAL WATERSON Teach Me To Be A Summer’s Morning (Fledg’ling/Topic)
BLOWZABELLA Strange News (Blowzabella)
VARIOUS ARTISTS Iranian Woman (Fuuse)
JOSEPH KABASELE Le Grand Kallé (Stern’s)
DISSIDENTEN How Long Is Now: Unplugged (Exil)
OMAR SOULEYMAN Wenu Wenu (Ribbon)
LAS HERMANAS CARONNI Vuela (Les Grands Fleuves)
VARIOUS ARTISTS From Another World (Buda)
LOBI TRAORE Bamako Nights (Glitterbeat)
SALT HOUSE Lay Your Dark Low (Make Believe)

NOVEMBER 2013
VARIOUS ARTISTS Longing For The Past (Dust To Digital)
LE TRE SORELLE Le Tre Sorelle (La Paranza Del Geco)
MAMAR KASSEY Taboussizé – Niger (Innacor)
VAN-ANH VO Three-Mountain Pass (Innova)
WILL POUND A Cut Above (Lulubug)
JAUNE TOUJOURS Routes (Choux des Bruxelles)
LAJKÓ FÉLIX Mezö - Field (Fono)
STEVE TILSTON TRIO Happenstance (Hubris)
ALASDAIR ROBERTS & ROBIN ROBERTSON Hirta Songs (Stone Tape Recordings)
MILAGRO ACUSTICO Sicilia Araba (Cultural Bridge)

OCTOBER 2013
LISA KNAPP Hidden Stream (Navigator)
ÇIGDEM ASLAN Mortissa (Asphalt Tango)
CATRIN FINCH & SECKOU KEITA Clychau Dibon (Astar Mwldan)
ELLIKA, SOLO & RAFAEL Now (Country & Eastern)
THE YOUNG TRADITION Oberlin 1968 (Fledg’ling)
ARLET Clearing (Smugglers)
MLIMANI PARK ORCHESTRA/SAFARI SOUND Zanzibara 7: Sikinde vs Ndekule (Buda)
TAL NATIONAL Kaani (FatCat)
MATILDE POLITI Vacanti Sugnu China (Felmay)
CAPERCAILLIE At The Heart Of It All (Vertical)

AUGUST/SEPTEMBER 2013
THE GARIFUNA COLLECTIVE Ayó (Cumbancha)
JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Fire & Fortune (Navigator)
LUCY WARD Single Flame (Navigator)
COCOS LOVERS Gold Or Dust (Smugglers)
MONSIEUR DOUMANI Grippy Grappa (Monsieur Doumani)
MARTIN SIMPSON Vagrant Stanzas (Topic)
JUURI & JUURI Fiddlers/Quiet Rapture (Aania)
BRIGA Turbo Folk Stories (Briga Music)
BOBBY BLUE BLAND Angel In Anguish (Fingertips)
HILLFOLK NOIR What’s That Hat For (Hillfolk Noir)

JULY 2013
SIMONE ALVES & YANN GOURVIL Astrakan Project (Carga)
AMADOU DIAGNE Yakar (Waulk)
GUY CLARK My Favorite Picture Of You (Dualtone)
ORCHESTRA BAILAM E COMPAGNIA DE CANTO TRALLALERO Galata (Felmay)
VARIOUS ARTISTS Stand Up, People (Vlax/Asphalt Tango)
ULLA PIRTTIJÄRVI & ULDA Ulda (Tuupa)
VARIOUS ARTISTS Baul-Fakir Gostho Lila: Conversations Between Ma Joshoda & The Cowherds (SGB)
JYOTSNA SRIKANTH Call Of Bangalore (Riverboat)
ROUND MOUNTAIN The Goat (Red Shield)
MERRY HELL Head Full Of Magic, Shoes Full Of Rain (Mrs Casey)

JUNE 2013
BABA SISSOKO & DJELI MAH DAMBA KOROBA Baba Et Sa Maman (Goodfellas)
RADIO COS Radio Cos (Fol)
MAARJA NUUT Soolo (Sluchaj Uchem)
D’ EN HAUT D’En Haut (Pagans)
YASMINE HAMDAN Ya Nass (Crammed Discs)
VAMM Vamm (Vamm)
RUTH THEODORE Dear Lamp Love Moth (River Rat)
RAYNA GELLERT Old Light (Story Sound)
SPIDER JOHN KOERNER What’s Left Of Spider John (Hornbeam)
THE MEMORY BAND On The Chalk (Static Caravan)

MAY 2013
VARIOUS ARTISTS Dabke (Sham Palace)
THE RHEINGANS SISTERS Glad Gold Hearts (RootBeat)
SAM AMIDON Bright Sunny South (Nonesuch)
LE SUPER BITON NATIONAL DE SEGOU Anthology (Kindred Spirits)
DAVID WAX MUSEUM Knock Knock Get Up (David Wax Museum)
MAYA & THE RUINS Take This Song With You (Maya & The Ruins Music)
MOUSSU T E LEI JOVENTS Artemis (Manivette)
OWINY SIGOMA BAND Power Punch (Brownswood)
DAWANGGANG Wild Tune Stray Rhythm (Jaro)
BELLA HARDY Battleplan (Noe)

APRIL 2013
JUNE TABOR/IAIN BALLAMY/HUW WARREN Quercus (ECM)
ORCHESTRA SUPER MAZEMBE Mazembe @ 45rpm (Stern’s)
BILLY BRAGG Tooth & Nail (Cooking Vinyl)
HOURIA AÏCHI Renayate (Accords-Croisés)
ERICA BUETTNER True Love And Water (Peppermoon)
KATIE ROSE Empty Cup (The Rose Window)
BONGO BOTRAKO Revoltosa (Kasba)
LOS CHINCHES Fongo (Movimientos)
THE SWEET LOWDOWN May (own label)
GAVIN DAVENPORT The Bone Orchard (Haystack)

MARCH 2013
VARIOUS ARTISTS Son Of Rogue’s Gallery (Anti)
THREE CANE WHALE Holts And Hovers (own label)
BASSEKOU KOUYATE Jama Ko (Out Here)
AMPARO SANCHEZ Alma De Cantaora (Kasba)
OLIVIA CHANEY Olivia Chaney EP (own label)
CARTHY, HARDY, FARRELL, YOUNG Laylam (HemHem)
FANFARA TIRANA/TRANSGLOBAL UNDERGROUND Kabatronics (World Village)
RICHARD THOMPSON Electric (Proper)
VARIOUS ARTISTS Cluck Old Hen (Old Hat)
VINICIO CAPOSSELA Rebetiko Gymnastas (La Cupa/Warner Italy)

JANUARY/FEBRUARY 2013
ANAÏS MITCHELL & JEFFERSON HAMER Child Ballads (Wilderland)
SPROATLY SMITH Times Is ‘n’ Times Was (Bandcamp/Folk Police)
ALASDAIR ROBERTS A Wonder Working Stone (Drag City)
ABLAYE CISSOKO & VOLKER GOETZE Amanké Dionti (Motema)
SEKOUBA BAMBINO The Griot’s Craft (Stern’s)
SERAFINA STEER The Moths Are Real (Stolen Recordings)
RUPA & THE APRIL FISHES Build (Electric Gumbo Radio Music)
MALICK PATHÉ SOW & BAO SISSOKO Aduna (Muziekpublique)
CAHALEN MORRISSON & ELI WEST Our Lady Of The Tall Trees (own)
MONOSWEZI The Village (Riverboat)

NOVEMBER/DECEMBER 2012
KATHRYN TICKELL Northumbrian Voices (Park)
CANZONIERE GRECANICO SALENTINO Pizzica Indiavolata (Ponderosa Music & Art)
MAVRIKA Mavrika (Psolista)
KATHLEEN MacINNES Cille Bhrìde (Kathleen MacInnes)
DUNCAN CHISHOLM Affric (Copperfish)
MAMA ROSIN Bye Bye Bayou (Moi J’Connais)
KATY CARR Paszport (Deluce)
VARIOUS ARTISTS Diablos Del Ritmo 1960 –1985 (Analog Africa)
FAWZY AL-AIEDY Radio Bagdad (Institut Du Monde Arabe)
SOTHO SOUNDS Junk Funk (Riverboat)

OCTOBER 2012
HLADOWSKI & JOYNES The Wild Wild Berry (Bo’ Weavil)
ZANI DIABATÉ Tientalaw (Stern’s)
ENZA PAGLIARA Bona Crianza (AnimaMundi)
JASON STEEL The Weight Of Care (Rif Mountain)
ROBIN WILLIAMSON Love Will Remain (Quadrant)
R.U.T.A. Na Uschod (Karrot Kommando)
HEDY WEST …On The 5-String Banjo/Volume 2 (Ace/Vanguard)
VARIOUS ARTISTS London’s Calling (Culture Clash)
LAU Race The Loser (Reveal)
YASMIN LEVY Libertad (World Village)

AUGUST/SEPTEMBER 2012
VARIOUS ARTISTS Weirdlore (Folk Police)
VARIOUS ARTISTS The New Young Fogies (No label)
PELIOS Gourmet! (Suvi Sounds)
KRAR COLLECTIVE Ethiopia Super Krar (Riverboat)
RACHEL NEWTON The Shadow Side (Sheerach)
LO’JO Cinema De Mundo (World Village)
TOM PALEY Old Time Moonshine Revue (Hornbeam)
RY COODER Election Special (Nonesuch)
A MOVING SOUND A Moving Sound (Motema)
ORATNITZA Oratnitza (Fusion Embassy)

JULY 2012
EMILY PORTMAN Hatchling (Furrow)
SAM LEE Ground Of Its Own (Nest Collective)
WARSAW VILLAGE BAND Nord (Jaro)
DUFFY POWER Tigers (Dusk Fire)
CHICHA LIBRE Canibalismo (Crammed)
AYSENUR KOLIVAR Bahceye Hanimeli (Kalan)
KARINDING ATTACK Gerbang Kerajaan Serigala (Karat Music)
GEOMUNGO FACTORY Metamorphosis (Geomungo Factory)
KAN Sleeper (Kan Music)
ELS BERROS DE LA CORT Les Nostres Vices E Pecats (Nufolk)

JUNE 2012
KRISTI STASSINOPOULOU & STATHIS KALYVIOTIS Greekadelia (Riverboat)
JAGWA MUSIC Bongo Hotheads (Crammed)
LISA KNAPP Hunt The Hare (Ear To The Ground)
THE BIG EYES FAMILY PLAYERS & FRIENDS Folk Songs II (Static Caravan)
BEN ZABO Ben Zabo (Glitterhouse)
MARIEM HASSAN El Aaiún Egdat (NubeNegra)
LOXANDRA Meyhane: Kafe Aman (Polyphonon)
THE OLD DANCE SCHOOL Chasing The Light (Transition)
THE HERITAGE BLUES ORCHESTRA And Still I Rise (Raisin’ Music)
EBO TAYLOR Appia Kwa Bridge (Strut)

MAY 2012
ANNA CINZIA VILLANI Fummana, Mare E Focu! (AnimaMundi)
VARIOUS ARTISTS You Never Heard So Sweet (Topic Voice Of The People series)
RAGNHILD FUREBOTTEN Never On A Sunday (Talik)
OKI & MISAKO OSHIRO Kita To Minami (Tuff Beats)
RYAN McGIVER Troubled In Mind (Own Label)
KARANTAMBA Ndigal (Teranga Beat)
NARASIRATO Warat’oo (Smash)
JULIAN GASKELL Kind Words From Home (Metronome)
UFQ Off Beaten Tracks (Own Label)
LITTLE SPARTA Close: Music For An Exhibition (Grey Gallery)

APRIL 2012
DIABEL CISSOKHO Kanabory Siyama (World Village)
JENNY M. THOMAS Bush Gothic (Fydle)
MARTHA MAVROIDI TRIO Portaki (own label)
JOHN JACOB NILES The Boone-Tolliver Recordings (LM Duplication)
MIROSLAV EVACIC Portreet (Croatia)
CAFÉ AMAN ISTANBUL Fasl-i Rembetiko (Kalan)
JULIE MURPHY A Quiet House (Shells In The Ocean)
AHMAD AL KHATIB & YOUSSEF HBEISCH Sabîl (Institut Du Monde Arabe)
BURKINA ELECTRIC Paspanga (Cantaloupe Music)
HANNAH JAMES & SAM SWEENEY State And Ancientry (RootBeat)

MARCH 2012
SPROATLY SMITH The Minstrel’s Grave (Reverb Worship/Bandcamp)
SORY KANDIA KOUYATÉ La Voix De La Révolution (Stern’s)
ELIZABETH LAPRELLE Birds’ Advice (Old 97 Wrecords)
VARIOUS ARTISTS The Original Sound Of Cumbia (Soundway)
JIM MORAY Skulk (NIAG)
CAROLINA CHOCOLATE DROPS Leaving Eden (Nonesuch)
ANAÎS MITCHELL Young Man In America (Wilderland)
TETA Fototse Racines Roots (Buda)
LA BOTTINE SOURIANTE Appelation D’Origine Contrôlée (Borealis)
SAKAKI MANGO Oi! Limba (Yokabanna)

JANUARY/FEBRUARY 2012
WIZZ JONES Huldenberg Blues (Sunbeam)
LLIO RHYDDERCH & TOMOS WILLIAMS Carn Ingli (Fflach)
SAMBASUNDA QUINTET Java (Riverboat)
ISTIKLAL TRIO Istiklal Trio (High Fidelity)
TALABARTE Talabarte (Fol Musica)
BADUME’S BAND w. SELAMNESH ZEMENE Ale-Gena Ethiopia (Innacor)
ANDREW CRONSHAW The Unbroken Surface Of Snow (Cloud Valley)
LLAMA Rompiendo Aguas (World Village)
KARDES TÜRKÜLER w. ARTO TUNCBOYACIYAN Cocuk Hakli (Kalan)
CALAN Jonah (Sain)

NOVEMBER/DECEMBER 2011
OMAR SOULEYMAN Haflat Gharbia (Sublime Frequencies)
VARIOUS ARTISTS The Revenge Of The Folksingers (Delphian)
GUELEWAR Halleli N’Dakarou (Teranga Beat)
JONNY KEARNEY & LUCY FARRELL Kite (RabbleRouser)
CHET NUNETA Pangea (Le Chant Du Monde)
BAKO DAGNON Sidiba (Discograph)
LA CHIVA GANTIVA Pelao (Crammed)
NISOS Nisos (Own label)
VARIOUS ARTISTS Barbecue: Any Old Time (Old Hat)
JULABA KUNDA Traders (Waulk Music)

OCTOBER 2011
SNAKEFARM My Halo At Half-Light (Fledg’ling)
RAPUNZEL & SEDAYNE Songs From The Barley Temple (Folk Police)
AMIRA Amulette (World Village)
SEVARA Tortadur (Sevara Music)
MARY HAMPTON Folly (Teaspoon Records)
THE MEKONS Ancient & Modern 1911 – 2011 (Westpark)
STEVE TILSTON The Reckoning (Hubris)
AZIZ SAHMAOUI University Of Gnawa (General Pattern)
GASANDJI Gasandji (Label Gass)
BARTRAM, BROOKES & WEATHERALL New Midsummer’s Day (101)

AUGUST/SEPTEMBER 2011
JUNE TABOR & OYSTERBAND Ragged Kingdom (Topic)
VARIOUS ARTISTS To What Strange Place (Tompkins Square 3CD set)
VARIOUS ARTISTS Cecil Sharp Project (Shrewsbury Folk Festival)
FATOUMATA DIAWARA Fatou (World Circuit)Engaging new Malian songstress.
MARTIN SIMPSON Purpose + Grace (Topic)
TINARIWEN Tassili (V2/Co Op)
MAMANI KEITA Gagner L’Argent Français (No Format)
SMOD Smod (Because)
HEDY WEST Ballads & Songs From The Appalachians (Fellside 2 CD)
VARIOUS ARTISTS The Inner Octave (Rif Mountain)

JULY 2011
SPIERS & BODEN The Works (Navigator)
AZAM ALI From Night To The Edge Of Day (Six Degrees)
KHYAM ALLAMI Resonance/Dissonance (Nawa)
SUSHEELA RAMAN Vel (Outerindia/EMI Believe)
DAMILY Ela Lia (Helico)
NY MALAGASY ORKESTRA Ny Malagasy Orkestra (Cinq Planetes)
PETER BELLAMY Oak, Ash & Thorn (Talking Elephant)
SORRY BAMBA Volume One 1970 – 1979 (Thrill Jockey)
SEAN TYRRELL, KEVIN GLACKIN, RONAN BROWNE And So The Story Goes (CIC)
YOM & THE WONDER RABBIS With Love (Buda)

JUNE 2011
R.U.T.A. Gore (Karrot)
ROSHI feat. PARS RADIO Mehregan (Rif Mountain)
NAOMI BEDFORD Tales From The Weeping Willow (own label)
PETRAKIS, LÓPEZ, CHEMIRANI Mavra Froudia (Musièpoca)
THREE CANE WHALE Three Cane Whale (Idyllic)
WESTERN JAZZ BAND Songs Of Happiness, Poison & Ululation (Sterns)
IMPERIAL TIGER ORCHESTRA Mercato (Mental Groove)
DUB COLOSSUS Addis Through The Looking Glass (Real World)
PHILLIP HENRY & HANNAH MARTIN Singing The Bones (Dragonfly Music)
VARIOUS ARTISTS Afritanga (Trikont)

MAY 2011
DEVON SPROULE I Love You, Go Easy (Tin Angel)
MASCARIMIRI Gitanistan (Dilino)
ELIZA CARTHY Neptune (Hem Hem)
SHISAS Biriken San (Mangetsu)
AIDA NADEEM Beyond Destruction (Uruk)
OWINY SIGOMA BAND Owiny Sigoma Band (Brownswood)
IDRISSA DIOP Diamonoye Tiopité (Teranga Beat)
VARIOUS ARTISTS Banquet Of Boxes (Mrs Casey)
XOSÉ MANUEL BUDIÑO Volta (Falcatruada)
BLAZIN’ FIDDLES Thursday Night In The Caley (Blazin’)

APRIL 2011
ABIGAIL WASHBURN City Of Refuge (Rounder)
PENGUIN CAFE A Matter Of Life… (Editions Penguin Cafe)
BRUCE COCKBURN Small Source Of Comfort (True North)
MOR KARBASI Daughter Of The Spring (Alama)
VARIOUS ARTISTS The Karindula Sessions (Crammed)
THE OLD SWAN BAND Swan For The Money (Wild Goose)
BELLA HARDY Songs Lost & Stolen (Noe/Navigator)
IMAM BAILDI The Imam Baildi Cookbook (Capitol Greece/Kukin)
VARIOUS ARTISTS Cartagena! (Soundway)
BABAR LUCK The Babar Luck World Citizen Folk Band (Babar Luck)

MARCH 2011
TIMBILA Remembering The Future (Timbila)
VARIOUS ARTISTS Oak Ash Thorn (Folk Police)
INESS MEZEL Beyond The Trance (Wrasse)
THE UNTHANKS Last (EMI/RabbleRouser)
DIASPORA A Jamaican In Cairo (Green Queen)
MARIZA Fado Tradicional (EMI/World Connection)
MARRY WATERSON & OLIVER KNIGHT The Days That Shaped Me (One Little Indian)
FERNHILL Canu Rhydd (Fernhill)
MICHAEL CHAPMAN Trainsong: Guitar Compositions 1967 – 2010 (Tompkins Square)
KORYO SAITO Mirage (Timbreland)

JANUARY/FEBRUARY 2011
MANOS ACHALINOTOPOULOS Zopirin (Universal Greece)
CHRISTI ANDROPOLIS Rust + Holler (Furrow)
BABA ZULA Gecekondu (Doublemoon)
VARIOUS ARTISTS The Sound Of Siam (Soundway)
ANNABOUBOULA Immortal Water (Byzan-Tone)
THE BAD SHEPHERDS By Hook Or By Crook (Monsoon)
MERCEDES PÉON SÓS (Do Fol)
ETÉNESH WASSIÉ & MATHIEU SOURISSEAU Belo Belo (Buda)
SHARRON KRAUS The Woody Nightshade (Strange Attractors)
ALBERT KUVEZIN AND YAT-KHA Poets & Lighthouses (Yat-Kha)

Earlier Playlists

 

This month’s issue  Subscribe!  Shop  Home  Come Write Me Down Basket/Checkout